KAJ JE PDF?

Na tej strani boš našel informacije o tem, kaj je PDF format, zakaj je sploh nastal ter kako lahko ustvarimo, odpiramo in urejamo PDF datoteke.

KAJ JE FORMAT PDF?

PDF je kratica za Portable Document Format (prenosni format za datoteke) in je odprt standard. Uporablja se predvsem za prikaz in pošiljanje dokumentov v elektronski obliki (neodvisno od programske in strojne opreme ter operacijskega sistema, v katerem beremo datoteko). Format PDF omogoča prikazovanje vsebine na več načinov. Lahko vsebuje besedilo, slike, grafiko, videoposnetke, animacije, zvočne datoteke, hiperpovezave, … Vsi ti elementi so lahko združeni v isti PDF datoteki. Format je razvilo ameriško računalniško podjetje Adobe, temelji pa na formatu PostScript (Rugelj, b.d.; What is a PDF, b.d.).

ZAKAJ PDF IN KAKO JE NASTAL?

Format PDF je razvilo ameriško podjetje Adobe leta 1993 predvsem zaradi želje po formatu, ki bo omogočal prikaz in pošiljanje datotek iz katerega koli računalnika na kateri koli računalnik, oblika datoteke pa bo pri tem ostala nespremenjena (neodvisno od programske in strojne opreme ter operacijskega sistema, v katerem beremo datoteko). Kot že rečeno, je format PDF v veliki meri podoben PostScriptu, ampak je bolj učinkovit (format lahko stiskamo) in definira neko končno obliko datoteke. Ljudje so v zgodnjih letih formata le tega počasi sprejemali. Adobe Acrobat (Adobe-jev program za branje in ustvarjanje PDF datotek) namreč ni bil prosto dostopen, zgodnje različice formata niso podpirale zunanjih hiperpovezav, kar pa je zmanjšalo PDF-evo uporabnost na internetu. Prav tako so se PDF datoteke nalagale dalj časa kot pa datoteke, ki so vsebovale samo tekst. Vendar pa so format še naprej razvijali in dodajali funkcionalnosti, ki bi izboljšale uporabnost formata na internetu. Leta 2008 je bil format objavljen kot odprt ISO standard (Knowles, 2017).

NAUČI SE ŠE VEČ

Spodaj lahko poglobiš svoje znanje o PostScriptu, predhodniku PDF formata.

ODPIRANJE IN UREJANJE PDF DATOTEKE 

PDF datoteko lahko odpremo na več različnih načinov:

1. Če do PDF datoteke dostopamo na internetu, večina spletnih brskalnikov PDF datoteke odpre neposredno v oknu brskalnika, namesto da jih prenese na računalnik. Če brskalnik tega ne zmore, nas pozove, da datoteko prenesemo (Gavin, 2018; What is a PDF file?, b.d.).

Če si želimo PDF datoteko ogledati samo enkrat, je najbolje, da jo odpremo kar v spletnem brskalniku. Če pa ugotovimo, da jo bomo kasneje še potrebovali, jo lahko vseeno shranimo na računalnik. Datoteko lahko enostavno prenesemo z drugim gumbom v desnem zgornjem kotu (puščica za prenos datoteke) ali pa pritisnemo na tretji gumb (tiskalnik) in shranimo datoteko kot PDF (Gavin, 2018; What is a PDF file?, b.d.).

2. Če pa imamo PDF datoteko že shranjeno na računalniku, lahko enostavno dvakrat kliknemo nanjo in datoteka se odpre s privzeto PDF aplikacijo. Če hočemo izbrati aplikacijo, s katero bomo brali PDF datoteko, na datoteko pritisnemo z desnim klikom na miški, izberemo možnost »Za odpiranje uporabi« in izberemo željeno aplikacijo (Gavin, 2018; What is a PDF file?, b.d.).

Eden izmed boljših programov z branje in enostavno tiskanje je zagotovo Adobe Acrobat Reader DC. Namestitev tega programa je brezplačna in na voljo v operacijskih sistemih Windows, macOS, iOS in Android (Gavin, 2018; What is a PDF file?, b.d.).

Urejanje PDF datotek ni ravno enostavno. Za to potrebujemo poseben program, ki pa ponavadi ni brezplačen. Program za urejanje je lahko kar boljša različica prej omenjenega Adobe Acrobat Reader-ja, in sicer Adobe Acrobat Pro DC. Obstajajo tudi programi, s katerimi lahko PDF pretvorimo, na primer v Microsoft Word datoteko, vendar so prav tako plačljivi (Gavin, 2018; What is a PDF file?, b.d.).

Vredno pa je omeniti urejevalnik PDF datotek PDF-XChange Editor, ki brezplačno ponuja nekaj osnovnih funkcionalnosti za urejanje.

PREVERI SVOJE ZNANJE

PRETVARJANJE V PDF DATOTEKO

Danes lahko skoraj vsako datoteko pretvorimo v PDF datoteko. Spodaj si lahko ogledaš 2 posnetka, ki prikazujeta ustvarjanje PDF datoteke iz Microsoft Word-ovega dokumenta in PowerPoint predstavitve.

VIRI