KAJ JE AVI?

Na tej strani boš našel informacije o tem, kaj je AVI format, zakaj je sploh nastal ter kako lahko odpiramo in urejamo AVI datoteke.

KAJ JE FORMAT AVI?

Format AVI (Audio Video Interleave) je format za zapis video datotek. AVI datoteka lahko vsebuje tako zvočne kot video podatke, format pa omogoča, da se ti podatki predvajajo sinhrono. Ta format je razvil Microsoft z namenom shranjevanja zvočnih in video podatkov v eno datoteko. Format AVI lahko uporabljamo za shranjevanje visoko kakovostnih datotek, saj datoteke stisne v manjši meri kot na primer formata MPEG ali MOV (ByteScout, 2014; Gavin, 2018; Qencode, 2017).

AVI deluje kot nek »vsebnik« (prostor) za shranjevanje vseh video in zvočnih podatkov ter metapodatkov neke datoteke. AVI datoteko stisnemo z uporabo več »kodekov« (naprava ali program, ki kodira in dekodira podatke), kot sta na primer DivX in XviD. »Kodek« je beseda sestavljena iz besed kodirnik in dekodirnik. Ustvari kodirano video ali zvočno datoteko (ByteScout, 2014; Gavin, 2018; Qencode, 2017).

Datoteke AVI je možno ustvariti tudi brez uporabe stiskanja. Zaradi tega datoteke ne izgubijo nič podatkov, so pa zato zelo velike. Vendar pa to posledično omogoča predvajanje video datotek brez uporabe »kodekov« (ByteScout, 2014; Gavin, 2018; Qencode, 2017).

ZAKAJ AVI IN KAKO JE NASTAL?

Format AVI temelji na formatu RIFF(Resource Interchange File Format), ki je oblika vsebnika, prvotno izdelana leta 1991 za shranjevanje večpredstavnostnih elementov. Leto pozneje je Microsoft predstavil format AVI, ki ga uporabljamo še danes. Razvili so ga z namenom shranjevanja zvočnih in video podatkov v eno datoteko, prav tako pa služi kot standardni video format za sistem Windows. Microsoft ga je predstavil skupaj z operacijskim sistemom Windows 3.1. Na začetku so bili videoposnetki majhne ločljivosti in kakovosti (160×120 slikovnih pik in 15 sličic na sekundo), vendar so sčasoma zmogljivost povečali. Danes je ta format priljubljen tako pri amaterskih kot pri profesionalnih ustvarjalcih video datotek (AVI (Audio Video Interleaved) File Format, b.d.; AVIFile Extension, b.d.; Bitton, 2020).

ODPIRANJE AVI DATOTEKE TER PRETVARJANJE V AVI DATOTEKO

Uporabniki sistema Windows naj pri odpiranju AVI datotek ne bi imeli težav. Ker je AVI standardni format v tem sistemu enostavno dvakrat kliknemo na AVI datoteko in ta se predvaja. Seveda lahko datoteko odpremo tudi z desnim miškinim klikom, kjer lahko za odpiranje datoteke izberemo Windows Media Player. To je privzeti predvajalnik večine računalnikov s sistemom Windows, vendar pa z njim ne moremo predvajati vseh AVI datotek (Bitton, 2020; Gavin, 2018).

Za nemoteno predvajanje AVI datotek, moramo imeti nameščene prave video in zvočne »kodeke«, ki se uporabljajo pri kodiranju datotek AVI. Ti »kodeki« zagotavljajo, da lahko predvajalniki videoposnetkov zapakirajo in razpakirajo video datoteke. Ker določen »kodek« zakodira datoteko z nekim specifičnim algoritmom, mora računalnik dekodirati to datoteko z enakim algoritmom. Torej, če povzamemo, predvajalnik bo lahko predvajal AVI datoteko, če imamo nameščene enake »kodeke«, kot so uporabljeni pri kodiranju AVI datotek (Bitton, 2020; Gavin, 2018).

Na drugem operacijskem sistemu, na primer macOS ali Linuxu, pa stvari niso tako enostavne, saj ti sistemi nimajo vgrajenih aplikacij za odpiranje AVI datotek. Tako moramo namestiti aplikacijo za predvajanje teh datotek in ena izmed boljših izbir je na primer VLC predvajalnik, ki je hiter, odprtokoden in kompatibilen z več sistemi (Windows, macOS, Linux, Android, iOS, …) (Bitton, 2020; Gavin, 2018).

Datoteke AVI lahko pretvorimo tako, da na računalnik naložimo pretvornik Any Video Converter Freeware ali pa Movavi Video Converter, s katerima lahko pretvorimo AVI datoteko v druge formate, kot na primer MP4, MPG, WMV, MOV, FLV in še mnoge druge. Prav tako lahko katerokoli drugo datoteko pretvorimo v AVI format. Druga možnost pa je, da se odločimo za spletni pretvornik Zamzar ali OnlineVideoConverter, ki prav tako prevedeta AVI datoteko v številne druge formate in obratno (Bitton, 2020).

PREVERI SVOJE ZNANJE

VIRI